Mit tegyünk, mielőtt a kicsit hazavisszük?
Elintézendő feladataink, mielőtt a kiskutyát hazavisszük
saját tapasztalataink alapján



Amikor már tudjuk, hogy szeretnénk kiskutyát, kiválasztottuk a számunkra megfelelő fajtát, sőt a nekünk szimpatikus tenyésztőt is, ellátogattunk hozzá (A korrekt tenyésztő ekkor minden kérdésünkre szívesen, pontosan, megfelelő részletességgel tájékoztatást nyújt minden felmerülő kérdésünkkel kapcsolatban. Pl.
· Mikor vihetjük haza a kiskutyát?
· Milyen oltásokat kapott eddig, mikor és milyen oltások szükségesek még?
· Volt-e féregtelenítve, ha igen hányszor? (A lelkiismeretes tenyésztő legalább 3 alkalommal, 2-4-6 hetesen féregteleníti a kölyköt!)
· Milyen tápot kap a kutyus, ill. milyen más ételt lehet neki adni?
· Van –e valamilyen érzékenysége, allergiája a kölyöknek?
· Mikor, milyen gyakran, és mit evett a kiskutya addig.
· Mikor esedékes a következő oltás és a féregtelenítés.
· Milyen betegségei vagy sérülései voltak addig a kutyusnak.
· Milyen különleges jellembeli tulajdonságai vannak.
· Milyen gondozást és ápolást igényel egészségének fenntartásához. Ha a vemhesség, a szülés vagy a nevelés során gondok, zavarok léptek fel, a kölyköt ne vonjuk később tenyésztésbe.),
megnéztük a nála lévő almot, és már kiválasztottuk a számunkra legkedvesebb kiskutyát, megnéztük (amennyiben a tenyésztő már megkapta azt a MEOE-től) a kiskutya származási lapját, és az oltási könyvét, meggyőződtünk arról, hogy a kiskutya a korához képest minden oltással és féreghajtással rendelkezik, foglalózzuk le a kölyköt a tenyésztőnél.
A korrekt tenyésztő ekkor írásos dokumentumot ad át számunkra, beleírva a kiskutya nevét, fajtáját, színét, szükség esetén egyedi ismertetőjét, és a színét, valamint a foglaló összegét, és azt a kölcsönösen egyeztetett időpontot, amikor a kiskutya elvihető.
(Ez legkorábban a kiskutya betöltött 8. hetes korától a kölcsönösen megállapodott időpontig lehetséges. Vigyázzunk azonban, mert a tenyésztő az adott időpontig köteles csak számunkra a kiskutyát tartani, amennyiben nem jelentkezünk a kiskutyáért, a tenyésztő azt bárki másnak eladhatja, és ebben az esetben a foglaló összegét nem kapjuk vissza! Természetesen ha valami közbejön, és a kiskutyát az adott időpontban hazavinni nem tudjuk, kérhetjük a tenyésztőt, hogy tartsa a kutyát még nekünk (ált. +3 napig), de hogy ebbe beleegyezik e, az már kizárólag a tenyésztő jóindulatán múlik. Ha igen, szerencsénk van, de a kutya tartási költségei ez esetben már az új Gazdi költségeiként jelennek meg, amit a tenyésztő felszámolhat!)



Optimális esetben először megtekintjük a kiskutyát, majd ekkor még általában nélküle megyünk haza. (Megnézni az új Gazdik a kölyköket rendszerint 6 hetes kor körül szokták, és ugye a kicsik csak 8 hetesen kerülhetnek új gazdijaikhoz!)
Persze, jobban örülnénk, ha az édes kis szőrgombóc már hazafelé tarthatna velünk, de...
így legalább van néhány napunk ilyenkor még, hogy



elintézzük a következőket:



  • Környékünkön lakó kutyás barátainktól, ismerőseinktől érdemes érdeklődnünk, hol van a közelünkben jó, megbízható állatorvos, és ki miért ajánlja őt?


  • Környékünkön lakó kutyás barátainktól, ismerőseinktől érdemes érdeklődnünk, hol van a közelünkben jó kutyaiskola, és ki miért ajánlja ?


  • Jelöljük ki a kutya helyét. Ennek mindenképpen szélvédett, huzatmentes helynek kell lennie, ahol a kutya nem fázhat, és nincs túlzottan melege sem. Ugyanakkor fontos, hogy a kutya a család közelében lehessen, szemmel tarthassa a családtagokat! Ne feledjük, a kutyának épp akkora szüksége van Gazdái közelségére, társaságára, mint a levegőre! Fontos, hogy a kutya a helyén soha ne legyen útban, őt ott soha semmiféle szidalmazás, atrocitás ne érhesse. Ha a kutya a helyére megy / menekül, mert megijed, fél valamitől, vagy csak elfáradt és pihenni szeretne, ezt tiszteletben kell tartanunk, a helyén hagyjuk őt békében!


  • Környékünkön hol vannak speciális szaküzletek, ahol kutyánk számára a megfelelő tápokat, etető-itató edényeket, fekhelyet a legoptimálisabb körülmények közt, minőségben, árakon be tudjuk szerezni?


  • Szerezzük is be ezeket! Mielőtt a kiskutyát hazavinnénk, vegyünk (szerezzünk be) számára (saját tapasztalataink szerint) :

    • etető és itatótálat

    (érdemes rögtön azt a méretet megvásárolni, amit felnőtt, kifejlett korában is használni tud. Hogy ez mekkora? A tenyésztő ebben is szívesen ad tanácsot! Mi az acélból készülteket favorizáljuk.),

    • benti kutyának fekhelyet

    (mi a műanyagból készült kutyakosarakat ajánljuk boxereknek, ezeket ugyanis fogváltáskor sem rágják szét!)

    • kinti kutyának tökéletesen szigetelt, megfelelő méretű kutyaházat

    (rengeteg féle kapható, mindenféle színben, méretben, anyagból, fűthető, akár vízelvezető, iglu jellegű, stb. itt csak pénztárcánk szab korlátokat, de alapfeltétel a kiváló szigetelés és a megfelelő méret.Szaküzletek készséggel segítenek.)

    megfelelő méretű bőr nyakörvet, és hozzá illő pórázt
    (a szaküzletben készséggel segítenek, ha elmondjuk, hogy milyen fajtájú és mennyi idős kutyának szeretnénk - ezeket ahogy nő a kutya, természetesen majd folyamatosan cseréljük az éppen megfelelő méretre)

    esetleg
    • gravírozható fém bilétát

    (amire ha megvan a kiválasztott név, akkor rá is gravíroztathatjuk, a saját telefonszámunkkal együtt! Kifejezetten ajánljuk! Nagyon hasznos lehet, ha kutyánk elkóborolna, mert sokszor a becsületes megtaláló ezen biléta alapján valóban felhív minket, és visszaadja a kutyánkat. Persze, a kutyusban ott a chip is, de azt csak állatorvos tudja leolvasni...Lehet kapni patronszerűt is, amit szét lehet csavarni, és kis papíron beleírni az adatokat, de tapasztalataink alapján mi ezt a megoldást nem javasoljuk.-Könnyen széttekeredik, a kutya elhagyja belőle a papírt...)

    Amennyiben életkörülményeink szükségessé / lehetővé teszik, praktikus lehet beszerezni egy kutyák számára készült szállító ketrecet, ami megfelelően nagy ahhoz, hogy aludni is tudjon benne.

    • játékokat

    (mi egy fakanalat, egy kemény, tömör gumilabdát és egy natur marhabőrből készült kutyacsontot szoktunk ajánlani (valódi csontot tilos!!!), ezeket rághatják, és jól el is szórakoznak velük., de vigyázzunk, hogy megfelelő méretű legyen, a kiskutya ne tudja lenyelni!!!)


  • Válasszunk a kiskutyánknak egy nekünk tetsző, könnyen megjegyezhető, könnyen kiejthető, lehetőleg rövid, és jól csengő nevet. Névválasztáskor érdemes azért alapvető dolgokra odafigyelni, mint pl. egy Yorkshire terriernek ha nem muszáj, ne adjunk "Killer, Gyilkos, stb", neveket, mint ahogy Boxerünknek sem állna jól a "Cicus, Bögre,stb" míg esetleg pl. Pulink Bögre névvel akár egész jól is érezhetné magát. Rengeteg kutyanevet találhatunk az interneten, igényeink szerint akár névnapjukkal együtt is, érdemes ezeket átböngészni.)





Fontos biztonsági intézkedések:


  • A kiskutya olyan mint egy kisgyerek, mindenre kíváncsi. Ezért szükséges néhány biztonsági intézkedést megtenni.


  • Elektromos vezetékeket el kell tüntetni, nehogy megrágja és megrázza az áram!


  • Alacsony ablakokat mindig tartsuk zárva, mert könnyen kieshet!


  • Ajtót, kaput soha ne hagyjuk nyitva, mert könnyen elszökhet!


  • Tisztítószer soha ne maradjon elől, megrághatja és a benne lévő anyagok súlyos mérgezést okozhatnak!


  • Hézagos teraszt ideiglenesen körbe kell keríteni, nehogy a réseken kibújjon mert könnyen leeshet!


  • Törékeny, értékes tárgyakat a saját érdekünkben tegyük el, nehogy megrongálja!





Mielőtt útra kelnénk, és a hazaút...

- Először is örülünk, és boldogan vágódik be az egész család az autóba, és indul a kiskutyáért.

- Ne felejtsük otthon a kiskutya nyakörvét (rajta a biléta), és a pórázát!

- Tegyük fel a tenyésztőnek a még számunkra fontos kérdéseket! Ne féljünk kérdezni!

- A tenyésztő a kiskutyával együtt a következő dolgokat fogja átadni nekünk:
- a kiskutya törzskönyve
- a kiskutya oltási könyve
- alomkendő
- kezdő tápcsomag
- szerződés


- Ha az út több, mint 1.5 óra, akkor vigyük magunkkal (pláne melegben) a kutya itatótálját, és egy flakon friss, tiszta ivóvizet a számára!

- Utazás közben jó, ha van egy szállítóbox, ahol a kutya kényelmesen elfér.

- Semmiképpen ne utazzon a kiskutya az első 2 ülésen, és mindenképpen üljön vele valaki hátra!

- Utazás közben a kiskutyát többször szólítsuk nevén, nyugtassuk, beszéljünk hozzá!

- Ha az út több, mint 1,5 óra, akkor álljunk meg, itassuk meg, és engedjük, hogy végezze el a dolgát! (Mindezt persze pórázon!) Közben mondogathatjuk neki, hogy "okos 'Blöki', most elvégzi a dolgát".
Ha sikerült, dícsérjük meg.



Ha hazaértünk...

- Ha hazaértünk, először engedjük, hogy ismét elvégezhesse a kertben a dolgát, majd csak ez után vigyük be őt a lakásba, vagy mutassuk meg neki a helyét! Folyamatosan beszéljünk hozzá, szólítsuk a nevén, dícsérjük meg őt, nyugtassuk meg!

- Mutassuk meg neki a helyét, és hagyjuk, hagy fedezze azt fel! Előzőleg tegyük bele a kosarába (házába, stb) a tenyésztőtől kapott alomkendőt, a kiskutya megnyugszik, ha új helyén is érezheti az anyja, és testvérei szagát!

- Engedjük, hagy fedezze fel új környezetét, családtagjait, de ne akarjunk erőszakosan kontaktust teremteni vele. Értsük meg, neki ott még minden új, sok esetben ilyenkor a kiskutya még fél, nem tudja, mi történik vele! Legyünk rá tekintettel!


- Mutassuk meg neki etető és itatótálját, hagyjuk enni, inni. (A tenyésztőtől kapott kezdő táppal etessük, a hirtelen tápváltás súlyos hasmenést okozhat! Ha tápot akarunk váltani, azt csak fokozatosan tegyük, erről bővebben a "Gondozás" menüpontunk 'Táplálás' fejezetében írtam.)

- Hagyjuk a kiskutyát nyugodtan pihenni a helyén!

- Ha a kiskutya a környezetével való ismerkedés során olyan dolgot tesz, amit a későbbiekben sem engedünk majd meg neki, akkor már ilyenkor is tiltsuk meg! Szóljunk határozottan rá, és vigyük el onnan, ahova nem mehet, vagy vegyük el tőle azt, amivel nem játszhat, egy határozott 'Blöki azt nem szabad" vagy "Blöki, fújj, nem szabad" vezényszó kíséretében.
Ne feledjük, minden nevelés alapja a következetesség, a kutyánk nem fogja érteni később, hogy amit eddig szabadott, amiatt most mért is kap ki.


- Ha a kiskutyánk már felfedezte szűkebb környezetét, és kipihente magát, elvihetjük sétálni - szigorúan pórázzal!- (erről érdemes előzőleg egyeztetni a tenyésztővel, bizonyos oltások hatóideje miatt - mert nem biztos, hogy a kiskutyában már kialakult a védettség az oltás beadatása óta a kutyabetegségek ellen!)

- Másnap vagy harmadnap ellátogathatunk a kiskutyával (vigyük magunkal az oltási könyvét!) a választott állatorvosunkhoz, akivel egyeztethetünk a további oltások, féreghajtások, táplálás, és a menet közben felmerült kérdéseket illetőleg. Itt az állatorvos egy alaposabb kivizsgálás után regisztrálja majd rendszerében a kiskutyánkat, és ellát minket tanácsokkal.
Elmondhatjuk neki, hogy mivel etetjük a kiskutyát (super premium tápokat ajánlunk, mert azok hosszú távon kifizetődőbbek, pl. nem kell melléjük semmilyen vitamin és ásv. anyag utánpótlás, javítják az immunrendszert, kisebb mennyiséget kell belőlük etetnünk, mivel jobban hasznosítja őket a kutya szervezete, kutyáink ellenállóbbakká válnak a betegségekkel szemben, ezáltal kevesebbszer kell látogatnunk az állatorvost, stb.) vagy megkérdezhetjük, hogy ő milyen tápot ajánl.
Ekkor beszerezhetjük az állatorvostól a bolha-és kullancsirtó szert ( mi a Killtix nyakörvet ajánlanánk), és egyeztethetünk következő oltások ( a 3. kombinált oltás és a veszettség elleni oltás időpontját illetően.)

- Ha ez is megvolt, hazamehetünk, és amíg kiskutyánk kipiheni az állatorvosi vizit fáradalmait, felhívhatjuk a tenyésztőt, és beszámolhatunk az utazás, és az első napok tapasztalatait illetően, -bizonyosn rendkívül hálás lesz ezért! ;) - valamint feltehetjük még esetleges kérdéseinket. Esetleg e-mail-ben elküldhetünk számára néhány általunk készített fotót a kiskutyáról, beilleszkedéséről, a tenyésztő ennek is nagyon fog örülni!!! ;)

További teendőink:

- Kiskutyánkat már csak szeretnünk, óvnunk, tanítanunk kell, következetességgel, szeretettel, odafigyeléssel kialakítanunk személyiségét, amiért végtelenül hálás lesz, és nagyon fog minket szeretni.
Ne feledjük, a kutya az egyetlen, aki jobban szeret minket önmagánál!

- Időnként ne feledjünk el néhány képet küldeni a kutyánkról tenyésztőnknek!

- 3 havonta végezzük el kutyánk féreghajtását!

- Évente vigyük el a kiskutyát a kötelező oltásokra!



_____________________________________________________________

"Champion Box Boxer Kennel"
Minden jog fenntartva!
Hungary
2836 Baj; Tóvárosi út 19. 4. 19.
Mobile: +3630/ 468 - 0620; +3630/ 226 - 4012
 
 
 
 
 

"A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál." "Legbelül minden újfundlandi, boxer, véreb és dán dog aprócska szőrgombóc, mely alig várja, hogy ölbe vedd." "A kutya az ember legjobb barátja: Nem ad tanácsokat, nem kér kölcsön és nincs rokonsága." "A kutyám jön, hogy kitöltse a hűtlen barátok által hagyott űrt a szívemben. Nincs benne irigység, rosszakarat vagy gyűlölet. Nem árulja el a titkaimat, nem lesz féltékeny a sikereimre és nem leli örömét a bánatomban." "Az ember se nem angyal, se nem állat, s a balvégzet úgy akarta, hogy aki angyalnak akar mutatkozni, az állatnak mutatkozik." "Bárcsak megértenék az emberek, hogy az állatok ugyanolyan kiszolgáltatottak, s ugyanúgy függenek tőlünk, mint a gyerekek; ezt a gyámságot ránk ruházták." "... egyszer és mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." "Nincs a világon jobb lélekgyógyász az arcunkat nyalogató kiskutyánál." "Azt mondják, hogy szeretetet és barátságot vásárolni nem lehet... Pedig elég, ha egy kutyát vásárolsz." "Ha befogadsz egy éhező kutyát és gondoskodsz róla, nem fog megharapni. Ez a legfőbb különbség egy kutya és egy ember közt." "Kutyád rajongását ne értelmezd annak döntő bizonyítékaként, hogy csodálatos ember vagy!" "Qei me amat, amat et canem meum. - Aki engem szeret, szereti a kutyámat is." "Ha a kutyád úgy véli, te vagy a legnagyszerűbb ember a világon, ne kételkedj benne!" "A kutya valóságos szent. Természeténél fogva tiszta szívű és őszinte. Ösztönszerűen tudja, mikor nincs rá szükség: Órákig képes nyugodtan feküdni, mikor királya belemerül a munkába. Ám amikor a király szomorú és szorong, odalopakodik hozzá, hogy az ölébe hajtsa a fejét. Ne félj. Sose bánd, ha mindenki más el is hagy. Én itt leszek Neked. Gyere sétáljunk egyet, és felejtsd el az egészet." "A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!" "Nem kell külön elnyernünk bizalmát vagy barátságát, mert ő születésétől fogva a barátunk: Behunyt szemmel is bízik bennünk; még születése előtt elkötelezte magát az ember mellett." "Az eb szerfelett meggondolatlan szerzet. Fittyet hány rá, vajon igazad van-e vagy sem, milyen magasságokba kapaszkodtál fel az élet szamárlétráján, nem kérdi, gazdag vagy-e vagy szegény, buta vagy bölcs, bűnös vagy szent. Bárhogy is forduljon azonban Fortuna kereke, akár jó, akár rossz hírnek örvendj, lehetsz köztiszteletben álló polgár vagy a család fekete báránya - ő akkor is ragaszkodik hozzád, a végsőkig védelmez - és az életét is odadobja érted..." "Idejön szépen a kiskutya!" - és odajön hozzám, hogy kitöltse azt a tátongó űrt, amit a hamis és kicsinyes barátok hagytak maguk után. Én már tudom, hogy híján van minden irigységnek, haragnak vagy rosszindulatnak, hogy nem fogja kifecsegni egyetlen titkomat sem, s nem érez majd mardosó fájdalmat sikereim, sem pedig kéjes örömöt kudarcaim láttán." "Nem számít, milyen kevés pénzed vagy tulajdonod van. Ha kutyád van, gazdag vagy." "Dicsérjék mások hálaadó lélekkel tanítójukat, az élet felé nekem egy KUTYA mutatta meg az UTAT." "A legtöbb kutyatulajdonosnak hosszas tanulás árán sikerül elérnie, hogy engedelmeskedjen a kutyájának." "Egy jól nevelt kutya nem tesz rá kísérletet, hogy rávegyen, oszd meg vele az ebédedet. Egyszerűen csak olyan bűntudatot ébreszt benned, hogy képtelen vagy jóízűen enni." "A kutya nemesebbé teszi a nemest és aljasabbá az aljast!" "Milyen jó végigsimítani a bundáját! Ez a testi kapcsolat, egy eleven, lélegző lény érintése az, ami kis kedvencét oly értékessé teszi a magányos ember számára." "Vásárolj egy kutyust, és a pénzedért feltétel nélküli szeretetet kapsz." "Nincs az a hit, mely töretlen maradna, kivéve egy igazán hűséges kutyáét." "Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik." "A kutya nemesebb lény mint az ember. A kutya hűséges, önfeláldozó és mindenek előtt feltétel nélküli szeretete a legirigylésre méltóbb tulajdonsága amit az ember soha nem tudhat magáénak." "A kutya jobb ,mint egy feleség: kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem tetszik meg neki jobban a barátod, nem szeret vásárolni, sőt már bundája is van." "A macska vendég a háznál. A kutya családtag." "Aki képtelen szeretni egy kutyát, nem szereti az embereket sem." "A kutyák, akikkel megosztható a létezés, különös és csodálatos lények, s nem lehet teljes az élet kutya nélkül..." m"Mások nevezzék csak gyöngeségnek az állatszeretetet, gúnyoljanak ezért - te sétálj csak nyugodtan a kutyáddal. Jó társaságban maradsz, s Isten is tudja ezt." "Ne szégyelld te azt, hogy szereted az állatokat. Ne röstelled, ha egy kutya közelebb van a lelkedhez, mint a legtöbb embert, akit személyesen ismersz." "Már nem vadkutya, hanem a legjobb barát a neve, mert barátunk lesz örökre, örökre, örökre." "Egy jó kutyának, halála után, a legjobb helye a gazdája szívében van." "Egy kutya nagyon fontos szerepet játszik a gyermeknevelésben. Az eb kis gazdája barátja segítségével megtanulja, hogy vannak feladatai, felelősséget kell vállalnia értük, társasági emberré válik, és megtanul vigyázni a körülötte élőkre!" "Ne féltsük túlzottan az újszülöttet, egy rendben tartott kutya baktériumflórájához könnyen hozzászokik. A nagyobb testvér, aki iskolába, óvodába jár, sokszor nagyobb veszélyt jelent! Ha a gyerekek kutya mellett nőnek fel, az immunrendszerük is sokkal erősebb lesz. Arról nem is beszélve, mennyivel izgalmasabb egy négylábú, szőrös, mozgó valamit figyelni, mint a tapétamintát a falon vagy az ágy fölött lógó játékokat. Az eb a gyermek igazi társává válhat, lehet bohóc, testőr vagy jó barát egy személyben." "Egy gyereknek egy kutya nem csupán társat, igaz barátot jelent. Több vizsgálat utal arra, hogy a kutya fontos tényező lehet a gyermek személyiségfejlődésében. Kedvező hatással van a gyerekek szociális és érzelmi fejlődésére. A kutya - gyerek kapcsolat segít a helyes társas viselkedés elsajátításában, a közösségbe való beilleszkedésében. A kutyával rendszeresen kapcsolatban lévő gyerekek konfliktuskezelési képessége is jobb, mint "kutyátlan" társaiké. Stresszhelyzetben pedig érzelmi támaszt nyújthat egy kutya."